k navigaci k navigaci


Den EVVO - 30.4.2018

13. června

2.ročník

V pondělí 30.4, kdy se konal na naší škole den environmentální výchovy,  jsme vyrazili na exkurzi do Brna, která měla název: 100 lidí, 100 chutí. Výukový program zajišťovala Lipka, pracoviště Kamenná, kde jsme byli velmi mile přivítáni.
Celý program trval asi 3 hodiny (s přestávkou). Dozvěděli jsme se mnoho nového o způsobech stravování i jiných lidí žijících na planetě Zemi. Některé byli opravdu zvláštní - ať to bylo pojídání zbytků z popelnice nebo příprava pokrmů z plevele. 
Dále jsme diskutovali o, nám již více známých, vegetariánech, veganech, frutariánech, ovolaktovegetariánech…. Kteří z nich jedí maso a jaké, kteří jedí pouze rostlinnou stravu, kteří vejce, med, mléko…...Není tedy tak jednoduché jen tak určit, do které skupiny ten či onen strávník patří. Hráli jsme různé hry, diskutovali, sledovali krátké spoty a The Simpsons…
Exkurze byla velmi zajímavá, všichni jsme se dozvěděli více informací o těchto způsobech stravování ostatních lidí kolem nás.

1.ročník

V pondělí 30.5 se třída 1. C spolu s ostatními žáky prvních ročníků, zúčastnila výchovného programu v SEV Lipka v Brně. Program byl zaměřen na reklamu a média, a měl název Pod lavinou informací. Cílem programu bylo, naučit nás vybrat důležité informace a dokázat rozeznat ty klamavé od pravdivých. Například jsme se dozvěděli, jaké zdroje jsou více důvěryhodné a které jsou naopak naprosto zavádějící.

Nejdříve jsme vedli rozhovor na téma „sociální sítě“, hledali klady a zápory informací uvedených v médiích a rozmýšleli nad pravdivostí článků na sociálních sítích.

Mně osobně se nejvíce líbil úkol, ve kterém se z nás stali reportéři, kteří měli napsat článek. Jediná informace, kterou jsme dostali, byla, že z pracoviště Lipka zmizela vzácná rybka. Vešli jsme do kanceláře imaginárního pracovníka, kde se nacházelo akvárium s rybičkami. Na poprvé jsme na napsání článku měli jen tři minuty. Na podlaze byla krev, na jeho počítači byl otevřený článek o bolesti ryb, na stole byly články o vraždě ryby a lísteček s nápisem „Pondělí Ryba!!! Splnit úkol“. Jeden imaginární spolupracovník o něm dokonce mluvil jako o potetovaném kriminálníkovi. Samozřejmě jsme se napoprvé všichni nachytali a naše články obviňovali fiktivního zaměstnance z vraždy dané ryby. Potom jsme šli do stejné místnosti znovu, ale měli jsme mnohem více času. Když jsme všechno pořádně pročetli, ukázalo se, že zaměstnanec pouze odjel rybu přemístit, protože v tomto období nesmí být v kontaktu s ostatními rybami. Realita: Situace, která se odehrála dnes na Lipce. Jeden z lektorů převážel akvarijní rybku na jiné pracoviště a říznul se do prstu. V některých médiích již vyšli mylné informace, že rybka byla utýrána nebo dokonce zavražděna. Nebylo úplně snadné se držet pouze ověřených zdrojů a stop a nepodlehnout lživým informacím. Naším druhým úkolem bylo seřadit informační zdroje podle věrohodnosti. Shodli jsme se, že spodní příčky by obsadila televize a sociální sítě. Naopak důvěryhodné zdroje jsou vědci, učitelé, rodiče a odborné knihy a časopisy. Zkusili jsme si tedy rozeznávání klamavých a pravdivých informací v praxi. Z exkurze jsme si odnesli nejen zážitky a vzpomínky, ale i rady, jak se vyhnout nebezpečným spamům. Celý program byl velice přínosný a všichni jsme si ho užili.

3.C

Dne 30. dubna 2018 se žáci 3.C zúčastnili projektového dne EVVO, který se týkal problematiky: MOBIL. Celá beseda probíhala v anglickém jazyce pod vedením pracovnice Lipky - školského zařízení pro environmentální vzdělávání. Žáci byli vždy rozděleni do skupinek, ve kterých zpracovávali uložené úkoly např. vyhodnocování nejčastějších odpovědí na otázky týkajících se mobilního telefonu, zakreslování míst do mapy, ve kterých se vyrábí, příprava krátké prezentace a scénky/přednesu o příběhu lidí a jejich životních podmínkách, kteří pracují při výroby mobilů nebo jejich součástek. Po všech vyřešených úkolech proběhla zevrubná debata, která zhodnotila všechny přinesené informace a která byla přínosem pro nový pohled na problematiku vládnoucí dnešní dobou. Celý program vedl k tomu, abychom se zamysleli, jak nakládat s tímto elektronickým zařízením a jak můžeme přispět k ovlivnění problému týkajícího se tohohle trendu.

3.B, 3.A

Z neziskové organizace Na Zemi přijeli lektoři představit jejich výukový program: Kdo je za vodou.  Program pomohl žákům se orientovat ve světě vody, porozumět jeho propojenosti a uvědomovat si svůj vliv a roli v něm.  Činnosti byly vedeny v duchu spolupráce a dialogu, otevřenosti novým pohledům a perspektivám, kritického myšlení, respektu k různorodosti. Žáci se zamýšleli nad vlastní spotřebou vody. Čeho by se byli schopni vzdát, kdyby měli vody k dispozici málo? Jak se dají problémy s vodou řešit a zda k jejich řešení můžeme přispívat i my. Seznámili se s konkrétními případy environmentálních, sociálních a ekonomických problémů s vodou ve světě.

Foto zde.

archiv aktualit

Menu

TOPlist

Kontaktní informace

Komenského 343/5, 680 11 Boskovice
Telefon: +420 516 802 544
E-mail: posta@spgs-bce.cz