k navigaci k navigaci


Článek - V Anglii nám bylo dobře!

logo_ESF

V Anglii nám bylo dobře!

White Cliffs of Dover jsou proslulé útesy na britském pobřeží, které se rozkládají v okolí Doveru.  Od francouzského města Calais je dělí jen 34 km. A právě tudy jsme se rozhodli dostat z evropské pevniny na britské ostrovy. Bylo velmi brzy ráno, ale to nám nezabránilo, abychom se vydali na horní otevřenou palubu trajektu a vyfotili si první snímky naší tolik očekávané Anglie. Zbývaly jen dvě hodiny jízdy, velmi pohodlným autobusem společnosti Lechner, a konečně jsme mohli vystoupit z autobusu a začít prozkoumávat Londýn, který byl naším prvním cílem. Z parkoviště v North Greenwich jsme došli na lanovku The Emirates Air Line. Díky dobrému počasí byl z kabinky lanovky nádherný výhled do širokého okolí (O2 aréna, Temže, London City Airport, The Gherkin,…). Prohlídka historického The Tower of London, který sloužil jako královský palác a ve kterém jsou uloženy korunovační klenoty, ale také jako vězení, zbrojnice a v neposlední řadě zoo , nás velmi zaujala a mnozí jsme se vyfotili s uniformovanými strážci hradu tzv. Beefeaters. Po mnoho desítek let přítomní a nadmíru opečovávaní havrani se těší nové výstavbě nových voliér. Chovali jsme se slušně, havrani neuletěli a hradu tedy nehrozí žádné nebezpečí  a my se vydáváme k další historické památce, navržené Christopherem Wrenem – The Monument to the Great Fire of London - památník velkého požáru Londýna). Překvapilo nás, jak nenápadný je památník v přilehlé zástavbě, přestože se tyčí do výšky 61 metrů. Procházkou jsme se přesunuli k St. Paul´s Cathedral (katedrála sv. Pavla) – dalšímu dílu Christophera Wrena. Po stručných informacích patřících právě této katedrále, jsme si mohli dobrovolně prohlédnout interiéry, nebo se projít po Milenium Bridge k divadlu The Globe. Všichni jsme společně, už značně unavení, došli na Trafalgar Square. Prohlídka Národní galerie by jistě zasloužila více času i sil, ale bohužel se nám, po celodenní turistice, ani jednoho nedostávalo. Cesta metrem byla rychlá, skoro dvě hodinky v autobusu uběhly jako voda a všichni jsme se těšili na večeři a postel v našich adoptivních anglických rodinách.

Ráno nás čekala typická sladká snídaně v podobě toustu s marmeládou a musli. Naše první ranní kroky přímořským městem Hastings směřovaly ke škole School of English, kde po tři dopoledne probíhala výuka anglického jazyka, zaměřená zejména na prohloubení slovní zásoby, opakování gramatických jevů a přechod z pasivní formy znalosti angličtiny do formy aktivní.

Slunečné odpoledne jsme strávili ve městě Hastings, které má stále svou starou rybářskou část. Navštívili jsme Hastings Castle (už jen zříceninu hradu), Smugglers caves (pašerácké jeskyně) a přilehlý park, kde jsme nakrmili všudypřítomné racky. Každé přímořské město má své zábavní molo – také Hastings jej má, ale protože se v současné době opravuje, nemohli jsme ho navštívit.

Středeční odpoledne patřilo Brightonu a jeho překrásnému, exotickému královskému paláci The Royal Pavilion, který je inspirován čínskou a indickou architekturou i uměním. Palác je skutečně nádherný a prohlídka interiérů nám přinesla mnoho zajímavých informací z britské historie. Přímořské molo v Brightonu (Brighton Pier) je vyhlášené, a proto jsme se po něm prošli i my. Po zrychleném přesunu autobusem jsme mohli vidět dech beroucí západ slunce na bílých útesech  Seven Sisters. Byla zima a foukal silný, ale západ slunce, výhled a krása útesů nám toto nepohodlí plně nahradily.

Ve čtvrtek odpoledne jsme sice museli strávit dvě hodiny jízdou v autobuse, ale malebné městečko Canterbury určitě stálo za zdržení. Majestátná a historicky velmi cenná katedrála Canterbury Cathedral je nejstarší katedrálou v Anglii a je také součástí světového kulturního dědictví. Počasí nám opět přálo a fotografie katedrály se všem mimořádně vydařily. Večer patřil rozlučkové večeři s našimi hostiteli a hlavně balení na celodenní výlet po Londýně a noční přejezd Eurotunelem do a přes Francii, Belgii, Německo do České republiky.

Páteční ráno bylo v rodinách velmi rychlé a hektické, neboť z Hastings bylo potřeba odjet časně, abychom se nedostali do ranní dopravní špičky na příjezdu do Londýna. Cesta proběhla podle plánu a před námi byl opět překrásný slunný den slibující nádherné výhledy a zážitky. Naše trasa začala na Greenwich Royal Observatory (Královská observatoř), která v dnešní době slouží jako muzeum. Vyfotili jsme se u Nultého poledníku i vstupu do Královské observatoře, nabažili jsme se nádherného výhledu na Londýn a pokračovali příjemnou procházkou k lodi Cutty Sark. Loď převážející od roku 1869 čaj z Číny sloužila ke svému účelu až do roku 1922. Od padesátých let  20. století je vystavena v Greenwich jako turistická atrakce. Podchodem pod Temží jsme se dostali k vlaku DLR a dojeli nadzemní dráhou k London Eye situovaným na jižním břehu řeky Temže. Po přibližně deseti minutách strávených ve frontě jsme se konečně dostali do „kapsle“. Projížďka trvala půl hodiny, vyfotili jsme desítky fotek zachycujících centrum Londýna se všemi jeho krásami. Po projížďce jsme zhlédli sice krátký, ale okouzlující 4D film (The London Eye 4D Film Experience). Hlavním sponzorem London Eye je Coca-Cola a film je tedy precizně zpracovaný a velmi zábavný. Po přechodu přes Westminster Bridge jsme prošli kolem  Houses of Parliament, dále cesta vedla k Horse Guards, přes St. James Park, který je oázou odpočinku a klidu uprostřed velkoměsta a ideálním místem pro sandwich k obědu, ke královskému sídlu královny Alžběty II. Buckingham Palace (Buckinghamskému paláci). V říjnu už je palác pro veřejnost zavřený, a tak jsme si palác prohlídli alespoň zvenku. Odpoledne jsme metrem přejeli na světoznámé náměstí Piccadilly Circus, něco vyfotily, něco pojedli a pokoupili a opět metrem jsme dojeli na North Greenwich, kde na nás čekal autobus. Tím skončil náš nádherný výlet Londýnem a celou Jižní Anglií.

Děkujeme za možnost se v rámci projektu Učíme se rádi – CZ.1.07/1.1.00/56.0257 do Anglie vypravit a snad brzy v Anglii opět na shledanou.

Studijně-poznávacího zájezdu se zúčastnili: Bracková Nikola, Gloserová Veronika, Ghaloomová Tina, Hájková Klára, Hasoňová Kateřina, Horáková Lucie, Janošková Jana, Kocůrková Sára, Koudelková Monika, Kudrnová Iveta, Miklošková Iveta, Macháčková Michaela, Vymazalová Andrea, Novotná Markéta, Slabá Markéta, Štěrbová Dominika, Štorková Veronika, Vlková Petra, Zemánková Pavla Žaluda Adam, Mgr. Barbora Chlupová, Ing. Lucie Hortová

Foto z akce naleznete zde.Kontaktní informace

Komenského 343/5, 680 11 Boskovice
Telefon: +420 516 802 544
E-mail: posta@spgs-bce.cz