Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Ze života školy > Projekty > Adopce Afrika

Adopce AfrikaSarah Awuor Odhiambo

Naše škola se v roce 2005 zapojila poprvé do projektu s názvem „Adopce afrických dětí“ projekt pomoci na dálku. Po dobu devíti let jsme sponzorovali chlapce jménem Samson Otieno, který studium ukončil, a tudíž jsme se rozhodli v roce 2014, dle výběru našich žáků, adoptovat dívku jménem Sarah Awuor Odhiambo, která dnes díky naší společné podpoře navštěvuje školu Island of Hope Humanist Mixed Boarding School.

Sarah je 18 let, je jedináček a žije ve státě Kenya. Její rodiče zemřeli a nebyl nikdo, kdo by jí platil školné a živil ji. Proto se o ni začal starat její strýc, který má svých pět vlastních dětí. Příjem rodiny byl malý, proto byla dívka vybrána na umístění do sirotčince "Ostrov naděje" na Rusinga Island, kde čekala na svůj nový domov a šanci začít chodit do školy.  Adopce této dívky stojí ročně 14400,- Kč, které pokryjí, kromě nákladů na studium, také náklady na ubytování, vychovatelku a jídlo v sirotčinci. Dále, díky naší podpoře a další částce 1500,-Kč/rok, je Sarah poskytováno zdravotní pojištění, které je v její zemi velice drahé. Toto pojištění řeší nejen dlouhodobé zdravotní problémy, které vyžadují specializované vyšetření, ale i akutní případy, jež by bez rychlého zásahu lékařů a hospitalizace mohly končit tragicky. Dále jsou dívce zajištěny preventivní prohlídky, týkající se hlavně vážných chorob.

Na základě výpisu školního prospěchu máme možnost čtyřikrát do roka sledovat její studijní výsledky. Díky dopisům, které nám Sarah posílá několikrát za rok, se dozvídáme zajímavé informace nejen o jejím životě, ale také o životě v Keni. Nikdy ve svých dopisech nezapomene vyjádřit své velké díky za naši podporu, a tak ji naši žáci na oplátku informují o životě v České republice a o svém studiu ve škole.

Nesmírně nás těší, že v dnešní uspěchané době, kdy je někdy lidská solidarita opomíjena, máme možnost pomoci, byť jednomu dítěti, dosáhnout jeho životních cílů a snů.  Čím více si budeme uvědomovat skutečnost, že získat vzdělání není všude na světě samozřejmostí, tím více si snad budeme vážit možnosti se vzdělávat, aniž bychom k tomu potřebovali tak obrovskou pomoc, jaké se dostává naší adoptované dívce – Sarah.

S adopcí nám pomohlo Humanistické centrum Narovinu, o jehož aktivitách se můžete sami přesvědčit na internetových stránkách www.adopceafrika.cz.

21.12.2018 - Pozdravy z Keni

Aktuální dopisy a fotku od Sarah můžete stáhnout zde.

11.6.2018 - Dopis od Sarah

Milí žáci, učitelé, nepedagogičtí pracovníci, Lucie Hortová,

zdravím Vás z Ostrova Naděje. Doufám, že se máte dobře. My se máme dobře a jsem šťastná, že se Vám snad daří. Jak se má Vaše rodina? Doufám, že se všichni mají dobře.  Momentálně je u nás příliš sucho na to, abychom pěstovali nějaké plodiny. Jaké počasí máte v České republice? Škola se blíží ke konci, složili jsme závěrečné zkoušky a já se snažím dosáhnout dobrých výsledků, abych byla mezi lepšími studenty. Plánujete někdy přiletět a navštívit mě? Ráda bych se s Vámi jednou setkala, abychom společně zažili pár šťastných momentů.

Nejen já jsem šťastná za Vaši podporu, ale i moji příbuzní, a proto doufají, že budou mít možnost se s Vámi jednoho dne setkat osobně. Uplynulé prázdniny byly dlouhé a hezké. Momentálně v mé zemi probíhají volby, ale současně s touto politickou situací umírá hodně lidí z úplně zbytečných důvodů. Jak tato situace probíhá ve Vaší zemi? Modlíme se za dobré časy, ale také za Vás.

V dopise přikládám své studijní výsledky a čekám na Váš dopis. Mám Vás ráda.

S pozdravem

Sarah

Ing. Lucie Hortová

16.4.2018 - Finanční dar

Vzhledem k tomu, že naši žáci, učitelé a ostatní zaměstnanci SPgŠ Boskovice byli velmi empatičtí a vybrali více finančních prostředků, než bylo nezbytné, požadované minimum, mohli jsme si dovolit zaslat extra finanční příspěvek na další potřebné věci např. hygienické potřeby, sešity, oblečení.

Všem, kteří přispěli na vzdělávání, Sarah děkuje.

Ing. Lucie Hortová

Dopis od Sarah

Nedávno naše škola obdržela dopis od naší adoptované dívky Sarah z Afriky. Píše v něm, že by nás osobně ráda poznala, abychom přiletěli do Afriky za ní a že děkuje za vše, co pro ni děláme. Ráda by nám ukázala život, jaký vede a abychom se zúčastnili aktivit,  jako je plavání, rybaření a závody na lodích.  Ptá se na naši zemi a životní prostředí a doufá, že se máme všichni dobře. Zmiňuje se také o jejích oblíbených sportech, jako je netball (hra podobná košíkové), fotbal, basketbal a volejbal. Dokonce její tým minulý rok vyhrál trofej v soutěži středních škol v netballu, který má nejraději.

V její třídě je celkem 30 studentů a mají 11 školních předmětů. Jsou všichni velice zodpovědní vůči učitelům. Její oblíbené předměty jsou dějepis, zeměpis a chemie. Učitelé ji mají rádi, jelikož se v hodinách snaží.

Ing. Lucie Hortová

Telefonát do Keni

V neděli dne 18.1.2018 jsem měla příležitost uskutečnit telefonát s naší adoptovanou dívkou Sarah.

Nejprve mne kontaktovala paní Lenka Čumpelíková (Čapková), která je součástí administrativního zajištění projektu "Adopce na dálku". Oslovila mne s těmito slovy:

Dobrý den, paní Hortová,

chtěla bych Vám nabídnout, zda byste měla zájem uskutečnit Skype telefonát s kamerou s Vámi a  adoptovanou Sarah.

Paní Dana Feminová, ředitelka Centra Narovinu, je momentálně v Keni v komunitním centru Ostrov Naděje. Paní Feminová má notebook a lepší připojení na internet. Připojení tedy proběhne přes její počítač.

Sarah projevila o rozhovor zájem. Pokud byste chtěla Skype uskutečnit, ideální by to bylo v tomto týdnu nebo o víkendu.

Napište mi prosím termíny, kdy by Vám to vyhovovalo, a kontakt na Vás: Skype ID (jméno/přezdívka) případně WhatsApp.

Zkontaktovala jsem tedy paní Danou Feminovou, ředitelku centra Narovinu přes Skype a dohodli jsme se na termínu telefonátu.

Našemu rozhovoru bylo přítomno mnoho dalších kamarádů Sarah, kteří chtěli jen pozdravit a zamávat do kamery. Se Sarah jsme mluvili hodinu a půl o všem možném. O tom, že ji nejvíce baví dějepis a chtěla by být v budoucnu učitelkou dějepisu. O tom, že svůj volný čas tráví s kamarády sportováním, ježděním po jezeře na lodích a studiem. Představila nám svoji nejlepší kamarádku a spolužáky. Škola jim začíná v 8 hodin a končí každý den stejně po 15:00 hodině. Ve třídě je 30 žáků, kteří se vyučují 11 předmětům.  V budoucnu by Sarah ráda navštívila Evropu a na oplátku nás pozvala k nim do Keni. Velký zájem projevila o moji rodinu, kdy chtěla každého poznat a pozdravit se přes kameru osobně.

Měla jsem také možnost přes skype pohovořit s paní ředitelkou Danou Feminovou, která Afriku pravidelně navštěvuje. V době její přítomnosti je o telefonáty s adoptivními rodiči velký zájem. Vzhledem k tomu, že její pobyt v Africe ještě neskončil, dohodli jsme se na tom, že v době její přítomnosti v Africe pomůže Sarah obstarat nějaké potřebné věci, které nepokrývají náklady spojené s adopcí. Za finanční dar 1200,- Kč, který jsme převedli na účet Centra Narovinu, si tak Sarah mohla pořídit sešity do školy, nějaké knihy, kalkulačku, hygienické potřeby, tělové mléko a nové oblečení, které ji zajisté potěšilo.

Ráda bych poděkovala všem zaměstnancům a žákům naší školy za finanční podporu a ochodu přispět na dobrou věc.

Ing. Lucie Hortová

Samson Otieno – náš adoptivní syn 2005 - 2014

V roce 2005 adoptovala naše škola na popud studentek tehdejší 4.B afrického chlapce Samsona Otiena, který vlastní rodiče nemá a žije u svojí tety. Devět let studoval díky naší podpoře, nyní čeká na výsledky závěrečných testů na střední škole a otvírá se před ním nová budoucnost.

I v současné fázi mezidobí ho nadále podporujeme, dostává díky nám dostatek stravy, oblečení a věnuje se své velké lásce – fotbalu. Splnili jsme jeho přání a zakoupili mu sportovní kolo, podporujeme jeho sportovní aktivity a také jsme zajistili zdravotní pojištění, které se věnuje především prevenci vážných chorob. Čtyřikrát do roka jsme měli možnost sledovat jeho studijní úspěchy na výpisech školního prospěchu a číst jeho dopisy, ve kterých nikdy nezapomene vyjádřit svoje díky za naši podporu. A nyní společně s ním čekáme, jak se bude jeho životní cesta vyvíjet dál.

Jsme rádi, že máme díky tomuto projektu možnost dozvědět se něco konkrétního o životě v Keni, ale zejména nás těší, že máme možnost pomoci jednomu konkrétnímu dítěti realizovat jeho sny, pomoci mu dosáhnout nejcennějšího bohatství – vzdělání a jsme mu vděčni za to, čím obohacuje on nás - vědomím obyčejné lidské solidarity.

Adopci nám pomohlo zajistit Humanistické centrum Narovinu, o jehož aktivitách se může každý přesvědčit na internetových stránkách www.adopceafrika.cz.

Sarah Awuor Odhiambo
Samson Otieno