Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Ze života školy > Projekty > Film a škola

Film a školaDatum konání:
21.12.2022
Datum ukončení:
30.6.2024

Projekt Film a škola má za cíl začlenění filmové a audiovizuální výchovy do učebního procesu na středních i základních školách. Jde o výběrové projekce filmů, které mají žáky vzdělávat a nabízet náměty k zamyšlení nebo jsou adaptací klasických literárních děl. Smyslem projektu Film a škola je uvedení základních děl české i světové kinematografie pro studenty středních i základních škol, s cílem podat jim v ucelené a propracované formě základní povědomí nejen o dějinách filmového umění, ale také o moderních trendech a problémech současné společnosti. Prostřednictvím zážitku z kvalitního filmu je totiž možné probudit zájem o filmové umění, prohloubit estetické cítění i znalosti a seznámit se s českým i světovým filmovým kulturním dědictvím.
Projekt, který byl a je podporován Asociací českých filmových klubů, byl v Boskovicích představen v roce 2002. Naše škola se do programu zapojila od samého počátku. Na realizaci filmových projekcí se podílí Filmový klub Boskovice a Kino Boskovice při Kulturních zařízeních města Boskovice ve spolupráci s učiteli místních škol. 

Tento projekt zajišťuje paní učitelka Mgr. Daniela Sedláková (daniela.sedlakova@spgs-bce.cz

Dramaturgie pro školní rok 2023/2024

Projekt Film  a škola 2023 2024.jpg

Dramaturgie pro školní rok 2022/2023 

Rozmarné léto

Středa 21. 12. 2022

Režie : Jiří Menzel, ČR, 1967, 74 minut

Vladislav Vančura za své nejlepší dílo považoval útlou knížku rozprav tří přátel, v nichž se zabývali smyslem existence, krásou a věrností žen a nepostižitelností rozmarů letního počasí – Rozmarné léto. Ovšem hlubokomyslná věta jednoho z nich "Tento způsob léta..." se stala známou až díky filmu, který v roce 1967 natočil režisér Jiří Menzel. S naprostou jistotou a velkou uměleckou erudicí zvládl problém adaptace Vančurovy prózy do řeči filmových obrazů. Vytěžil z ní obrazy plné krásy, poezie a životní moudrosti a postavy, promlouvající krásným, ale přece jen literárním jazykem. 

Rozmarné léto.png 

Anna Kareninová

Pondělí 30. 1. 2023 

Režie : Joe Wright, GB/Francie, 2012, 130 minut

Poslední adaptace slavného románu L. N. Tolstého zachycuje netradičním způsobem příběh nedovolené lásky. Letmé setkání stačí k tomu, aby mezi hlavními postavami přeskočila jiskra, která se záhy promění v požár, jež ani jeden z nich nedokáže a ani nechce uhasit. Chtějí se „jen“ svobodně milovat, ale carské Rusko konce 19. století je vůči podobným excesům velmi netolerantní a umí to dát patřičně najevo. 

 160124106_c1e515.jpg

 

Šarlatán

Duben 2023

Režie : Agnieszka Holland, Česko / Irsko / Polsko / Slovensko, 2020, 118 min

Strhující životopisné drama výjimečného muže obdařeného léčitelskými schopnostmi na pozadí dobových událostí. Příběh je inspirován skutečnými osudy léčitele Jana Mikoláška, na kterého se v průběhu několika desetiletí obracely s prosbou o pomoc tisíce lidí ze všech společenských vrstev včetně nejvýznamnějších osobností politického i kulturního života. . Jeho mimořádné schopnosti jsou však vykoupeny bojem s vlastními démony. Léčitelství je jeho vnitřní spásou a ochranou před sebou samým…

 Výjimečný dar se může člověku stát prokletím. Film Šarlatán Agnieszky  Holland míří na Berlinale | Vltava

Výjimeční

Pondělí 26. 6. 2023 

Režie : Olivier Nakache, Eric Toledano, 2019, 114 minut

Bruno vede spolek pro autistické děti a dospívající, jejichž případy jsou tak komplikované, že je všude jinde odmítli. Jeho nejlepší přítel Malik učí mladistvé ze sociálně slabých rodin, jak se o tyto děti starat. Přes 20 let žijí Bruno a Malik ve světě lidí, s nimiž si společnost neví rady. Přesto je neopouští optimismus a smysl pro humor. Ať už jejich autistický klient podesáté zastaví pařížské metro ve špičce, nebo kvůli práci v podstatě nestíhají osobní život. Bohužel hrozí, že bude Brunova organizace zrušena, jeho neotřelý přístup se totiž nelíbí každému. Brunovi a Malikovi tak nezbývá než přesvědčit úřady, že má jejich práce smysl. 

Výjimeční (2019) | Galerie - Plakáty | ČSFD.cz

 

Další informace k filmům najdou učitelé i žáci na stránkách www.csfd.cz.

Vstupné 60,- Kč.