Úzkost cítíme tehdy, když máme z něčeho strach, ale vlastně nevíme z čeho. Naše tělo a mysl jsou v pohotovosti. Cítíme neklid. Jak to vlastně poznáme? Může se to projevovat tlakem na hrudníku, staženým žaludkem, zrychleným dýcháním a rychlým tepem, červenáním a pocením. Možná se také třeseme, nemůžeme popadnout dech a už vůbec se nám nedaří soustředit se. U každého to může být jiné, ale pokud se nám to stane, rozhodně se v tom stavu nikdo necítí dobře. Ale co s tím dělat? Dlouhodobě je dobré se naučit relaxovat, dbát na své duševní zdraví a chovat se sám k sobě laskavě. Ale co když se nám to děje právě teď a my nevíme, co dělat? Pojďme si ukázat jednoduché tipy a triky, jak sobě nebo druhému v akutní chvíli při úzkosti pomoci.
1. Dech - největší pomocí bývá zklidnění dechu. Náš dech je propojen s tělem a díky dechovému cvičení můžeme uklidnit i ten nepříjemný pocit napětí, který v nás úzkost nahromadila. Stačí dodržovat jednoduché principy:
2. Voda - možná se v tu chvíli potřebujeme trochu osvěžit. K tomu nám nejlépe pomůžou 3 běžné věci:
3. Ukotvení v 5 smyslech - může nám také pomoci zaměřit se na to, co se děje okolo nás. Stačí svou pozornost upnout ke svým smyslům a vyjmenovat si:
4. Představa klidného místa - účinnou zbraní proti úzkosti může být také naše představivost a kreativní smysl. Stačí:
5. Mobilní aplikace - možná už jsem vyzkoušela všechno, nebo i po přečtení úplně nevím, jak na to. V takovou chvíli mohu sáhnout po mobilu a otevřít si aplikaci Nepanikař, která nabízí spoustu dalších tipů a triků.
Pokud je úzkost něco, co tě trápí, děje se ti to často a rád/a by ses s ní naučila pracovat, pojďme se s tím naučit pracovat společně. Žádný problém není tak velký, abychom ho nezvládli vyřešit. Žádný problém není tak malý, abychom o něm nemohli mluvit.
Vaše školní psycholožka Anežka.
Komenského 343/5, 680 11 Boskovice
hvixfpa