Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Ze života školy > Aktivity žáků > Projekt Náš les vysadil přes 100 stromů

Projekt Náš les vysadil přes 100 stromůDatum konání:
23.11.2022

Dva roky pracujeme se skupinou studentů ze současné 3.B na programu Náš les, který je součástí projektu IKAP II Podpora podnikavosti a kreativity. Máme za sebou dva roky bádání v lokalitě Pilského údolí. Zdejší krajina se za toto období razantně změnila a my měli možnost vše pozorovat. Naším cílem bylo nějak lesu pomoci. Jak, to jsme měli vybádat a napsat žádost jako žákovský mini-projekt s možností dotace až 20 tisíc.

Nejprve to vypadalo, že les je v pořádku a trpí jen díky návštěvnosti lidí. Při hlubším bádání jsme, ale zjistili, že jsou vzrostlé smrky napadené kůrovcem a že se do lesa šíří dvě invazivní rostliny, které nejsou u nás původní. Nejprve jsme chtěli těmto rostlinám, hlavně křídlatce japonské, zabránit v dalším postupu kolem Bělé, ale vše nakonec dopadlo úplně jinak.

Když jsme do lesa přišli letos na podzim, málem jsme naší vybranou lokalitu nepoznali. Velké smrky byly pryč, všude kolem hromady štěpky a vyjeté koleje od lesní techniky. Nyní byl náš záměr naprosto jasný, chtěli jsme sázet nové stromy. Sešli jsme se s Ing. Tomášem Minxem, ředitelem společnosti MP LESY, která zde pozemek vlastní a domluvili se, co a kdy vysadíme.

A tak jsme se 23. listopadu ráno sešli v Pilském údolí a navzdory mrholení se pustili do sázení. Počasí přálo stromkům, protože dostaly při výsadbě potřebnou vláhu a nám zima nebyla, neboť výsadba v blátivém svahu nebyla snadná. Zjistili jsme, že zdejší půda je těžká jílovitá při vykopání třeba jen 20cm jamky jsme se celkem zapotili. Za dopoledne jsem vysadili 50 javorů, 50 dubů, 3 jilmy a 3 třešně ptačí. Běžnou normu jsem sice nesplnili, jak nám bylo řečeno odborníky lesáky, kteří nám udělali školení, ale za to jsem měli dobrý pocit.

Věříme, že se stromům bude dařit, však se za nimi brzy přijdeme podívat.